Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż podłogówki Radom
Montaż podłogówki Radom

System wodnego ogrzewania podłogowego stał się ostatnio na tyle powszechnym, że to co jeszcze do niedawna leżało w sferze marzeń przeciętnego użytkownika obecnie powoli staje się normą.

Podłogówka „zapracowała” sobie na swoją popularność nie tylko prostotą ale także wygodą, estetyką, efektywnością i niskimi kosztami jej eksploatacji. Nie należy się więc dziwić, że tego rodzaju systemy grzewcze stały się jak najbardziej pożądane przez stale rosnącą grupę ich potencjalnych użytkowników. Dostępność i prostota tego nowatorskiego, i wciąż ulepszanego, rozwiązania pozwoliła także wielu ich nabywcom na samodzielny montaż. Jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne. Instalacja podłogówki jest prosta i szybka, jednak aby ogrzewanie spełniało swoją funkcję i służyło przez wiele lat, należy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących nie tylko przy samej instalacji, ale i jeszcze na etapie tworzenia projektu. W razie niepewności zawsze można skonsultować się z działem technicznym danego producenta ogrzewania podłogowego i poprosić o pomoc lub wskazówki.

Dlaczego sucha podłogówka?

Do samodzielnego montażu szczególnie nadaje się wodne ogrzewanie podłogowe w systemie suchym, gdyż w metodzie wylewkowej (tzw. zabudowa morka) choć bardziej korzystnej, jego montaż wiąże się z większymi komplikacjami.

Zanim przystąpimy do samodzielnej instalacji, planowanie i montaż ogrzewania podłogowego należy dobrze sobie przemyśleć, gdyż kolejność prac przy montażu ogrzewania podłogowego jest niezwykle istotna. Najpierw należy zgromadzić wszystko to co jest potrzebne do ogrzewania podłogowego, tak by ewentualne braki nie wstrzymywały już rozpoczętych prac. Przydatnymi narzędziami mogą okazać się: nożyce do cięcia rur, kalibrator, sprężyna do gięcia rur (w zależności od zakupionego systemu), miarka, marker do zaznaczania, nóż do przycinania, piła, wyrzynarka, poziomica, zestaw kluczy czy klucz nastawny.*

[* Pragniemy podkreślić, że wszystkie te najważniejsze akcesoria potrzebne do ułożenia podłogówki są jak najbardziej dostępne w naszej firmie. Jeśli nie zdecydujesz się na samodzielny montaż, zgłoś się do nas, zapewnimy profesjonalną instalację ogrzewania podłogowego.]

Jak więc wykonać ogrzewanie podłogowe?

Realizację projektu zaczynamy od dokładnego przygotowania podłoża. Najlepiej aby było ono wyrównane i wypoziomowane, a sama podłoga dodatkowo odkurzona i odtłuszczona. W następnej kolejności przyklejamy do ściany samoprzylepną taśmę brzegową. Po jej przyklejeniu czas na systemowe płyty styropianowe. Zanim zamocujemy je na stałe należy najpierw je przymierzyć do powierzchni podłogi, spróbować ułożenia kontrolnego – „na sucho” i sprawdzić stopień ich dopasowania. W razie konieczności także odpowiednio przyciąć. Kiedy wszystkie płyty znajdą już swoje miejsce przystępujemy do ich przyklejenia. Jest kilka rodzajów kleju, który możemy wykorzystać, ale najszybciej dokonamy tej czynności klejem w sprayu. Zanim, na uprzednio posmarowaną klejem podłogę, ułożymy płyty styropianowe warto chwilę odczekać (ok. pół minuty). Dopiero po upływie tego czasu układamy styropian systemowy, przy tym ważnym jest aby przyklejane płyty ściśle przylegały zarówno do ścian jak i do samych siebie. Aby mieć pewność, że styropian dobrze przywarł do podłoża najlepiej po nim pochodzić.

Montaż ogrzewania podłogowego

Montaż ogrzewania podłogowego Radom
Montaż ogrzewania podłogowego Radom

Następnym etapem będzie ułożenie na leżących płytach rur grzewczych. Tu przydatnym będzie specjalny rozwijak. W zależności od zakupionego systemu rozwijaną rurę układamy: w szynie, rowku, klipsach lub bezpośrednio na płycie wokół specjalnych wypustek. Również, w zależności od rodzaju prowadnicy, rury można dodatkowo zabezpieczyć przed wypadaniem na łukach, przyklejając je taśmą aluminiową.

Po ułożeniu, końcówki rur podłączamy do skrzynki – w zależności od ilości obiegów grzewczych – do grupy pompowej lub rozdzielacza. Po tym ostatnim zabiegu ogrzewanie podłogowe właściwie jest już gotowe by położyć na nim podłogę. Ale warto jeszcze pomyśleć o sterowniku do ogrzewania podłogowego. Jeśli podłogówkę mamy w jednym pomieszczeniu, a nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, wystarczy nam sterowanie ręczne przez termostat. Jeżeli cieszymy się podłogówką w kilku pomieszczeniach, warto zainteresować się zakupem odpowiedniego urządzenia sterującego. Najlepiej sprząc je w system inteligentnego zarządzania domem i móc nim kontrolować temperaturę na odległość, z poziomu smartfona lub tabletu.


Mogą Cię również zainteresować inne ciekawe tematy poruszane na naszym blogu, jak „Ogrzewanie podłogowe a zdrowie” lub „Zalety ogrzewania podłogowego„.