Ogrzewanie podłogowe w całym domu

Coraz więcej osób dostrzega ogromne zalety montowania instalacji ogrzewania podłogowego. Mimo to, zastanawiamy się jakie będą koszty ogrzewania podłogowego w całym domu? Może jednak zdecydować się na tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe? Może podłogówka tylko na piętrze? Czy mieszana instalacja ogrzewania nie jest lepszym rozwiązaniem?

Wady i zalety ogrzewania podłogowego w całym domu

ogrzewanie podłogowe w całym domu
ogrzewanie podłogowe w całym domu

Faktycznie ze względu na swoją wysoką bezwładność cieplną ogrzewanie podłogowe w całym domu nie zawsze może się sprawdzić. Jeśli np. chcemy w sypialni szybko obniżyć temperaturę przed snem, a potem rano szybko ją podnieść, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się tam tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe. Podobnie w przypadku pokoi, z których korzystamy tylko okresowo. W czasie, kiedy są nieużywane można by oszczędzić na ich ogrzewaniu, jeśli mamy tam kaloryfery. Mieszana instalacja ogrzewania ma więc swoje zalety. Bardzo często wystarczy podłogówka tylko na parterze. Koszty ogrzewania podłogowego w całym domu mogą być rzeczywiście wyższe niż przy instalacji mieszanej.

Mimo to, są też tacy którzy radzą, żeby zakładać ogrzewanie podłogowe bez kaloryferów. Wodna podłogówka w całym domu pomaga unikać dyskomfortu zmiany ciepłoty podłogi pod stopami w zależności od pomieszczenia. Sporo osób, które zrezygnowały z kaloryferów chwali taką decyzję i poleca takie rozwiązanie. Dużo zależy więc od indywidualnych preferencji. Wodna podłogówka w całym domu wymaga jednak przemyślenia jakie podłogi położyć i jak ustawić meble, żeby zajmowały jak najmniej powierzchni grzewczej. Najlepszym rozwiązaniem okazują się wtedy meble nie dotykające całym spodem podłogi, ale opierające się na nóżkach. Oba rozwiązania mogą się sprawdzić, więc każdy samodzielnie musi dokonać wyboru.

Zobacz również inne wpisy na naszej stronie, takie jak:  listwa do ogrzewania podłogowego, sterowanie domem przez komputer czy montaż centralnego ogrzewania krok po kroku.