Projekt domu bez kotłowni

Projekt domu bez kotłowni
Projekt domu bez kotłowni

Czy w domu potrzebna jest kotłownia?

Szczególnie w nowym budownictwie, w projektach dostarczanych nawet przez najbardziej popularnych architektów czy też biura projektowe znaleźć można jeden wzorzec – że kotłownia w budynku umieszczana jest na parterze, często tuż obok łazienki lub tez garażu (jeśli taki jest zawarty w projekcie).

Niektórzy twierdzą jednak, że taki schemat jest niebywałą strata powierzchni ze względu na to, że w tego rodzaju pomieszczeniu mieści się właściwie jedynie piec centralnego ogrzewania (i to zazwyczaj mały konwekcyjny kocioł gazowy, a nie na paliwa stałe z dodatkowym podajnikiem). Takie estetyczne rozwiązanie grzewcze, jakim są piece gazowe z powodzeniem może zostać umieszczone w innym pomieszczeniu, na przykład w łazience. W takim przypadku swobodnie moglibyśmy zrezygnować z wydzielania osobnej kotłowni.

Są też takie sytuacje, kiedy inwestorzy specjalnie poszukują domów z dużymi kotłowniami, bo decydowali się na np. ogrzewanie olejowe, a po latach zmienili je na inną formę (przykładowo: pompa ciepła). Nie jest im już więcej potrzebne miejsce w kotłowni, może ono zostać wykorzystane w inny sposób.

Niekonwencjonalne ogrzewanie domu bez kotłowni

Projekty domów bez kotłowni
Projekty domów bez kotłowni

Jeśli chcesz zainwestować w projekt domu bez kotłowni, to istnieje szereg innych możliwości pozwalających na zaoszczędzenie na powierzchni aranżacyjnej domu, ze zbawiennym wpływem na portfele domowników, a także działających z dbałością o środowisko naturalne.

Wymienić tu można chociażby zainwestowanie w odnawialne źródła energii lub też ekologiczne kotły centralnego ogrzewania współpracujące z nowoczesnym ogrzewaniem płaszczyznowym w postaci podłogówki. Wykorzystuje ona mniej czynnika grzewczego niż tradycyjne formy ogrzewania, pozwala na zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach nawet o 2 stopnie bez odczuwania tego przez użytkowników. Przy jej instalacji inwestor może zauważyć kilkunastoprocentowe oszczędności na ogrzewaniu w skali roku. Brak kaloryferów natomiast pozwoli na lepsze zaaranżowanie przestrzeni mieszkalnej.


Jeśli chcesz zainwestować w nowoczesne i ekonomiczne ogrzewanie domu, skontaktuj się z naszym biurem. Polecamy też zapoznanie się z innymi wpisami na stronie: montaż ogrzewania podłogowego, podłogówka a zdrowie itp.