Sterowanie domem przez komputer

Sterowanie domem przez komputer Radom
Sterowanie domem przez komputer Radom

Co raz częściej w dobie komputeryzacji i automatyzacjo możemy usłyszeć o sterowaniu na odległość wieloma urządzeniami w naszych domach przez telefony, komputery itd. To prawda dzięki nowym technologiom możemy w zasadzie z każdego miejsca na zarządzać naszym domem. Taki inteligentny dom łatwiej jest stworzyć jeśli dopiero jesteśmy w fazie planowani naszego wymarzonego mieszkania ponieważ w wybudowanych już domach przeróbki nieco więcej mogą kosztować.

Obecnie możemy w domu sterować niemalże wszystkimi urządzeniami, który zechcemy. Dzięki temu nasz dom stanie się miejscem wychodzącym naprzeciw naszym potrzebom, będzie miejscem bardzo przyjaznym. Inteligentny dom i urządzenia w nim działający będą zautomatyzowane dzięki różnym mechanizmom jak silniki, urządzenia elektroniczne jak telefony, laptopy, tablety, połączone z innymi urządzeniami przez sieć internet bądź bluetooth) czy czujniki i detektory możemy sterować naszym domem z każdego miejsca niezależnie jak daleko będziemy od naszego domu.

Czym więc będziemy mogli sterować w naszym domu?

W zasadzie czym tylko będziemy chcieli na przykład: urządzeniami RTV czy AGD, czyli między innymi będziemy mogli sterować sygnałami nadawanymi przez telewizję satelitarną i naziemną, nagłośnieniem w całym dom, a muzyka będzie wręcz za nami chodzić.

Oczywiście będziemy mogli sterować również klimatyzacją i wentylacją, poza sterowaniem będziemy mogli sprawdzać wilgotności i temperatury ustawiać je tak ja chcemy w naszych domu. Podobnie możemy robić z oświetleniem i roletami. Dzięki systemowi czujników będziemy mogli sprawdzać stan oświetlenia, a światło będzie automatycznie się włączało gdy tylko ktoś się pojawi w danym pomieszczeniu. Natomiast rolety będziemy mogli zaprogramować by podnosiły się o 6.00 rano i opuszczały wieczorem o 21.00, mogą również reagować automatycznie na naświetlenie pomieszczenia z zewnątrz możemy też regulować je w każdym z pokoi oddzielnie.

Sterowanie domem przez komputer
Sterowanie domem przez komputer

Poza sterowaniem różnymi urządzeniami inteligentny dom zadba też o nasze bezpieczeństwo dzięki monitoringowi i alarmowi domowemu, które będą nas powiadamiać, w których pokojach są otwarte okna i drzwi, a w razie włamania inteligentny system sam poinformuje odpowiednie służby o sytuacji w naszym domu. Niektóre systemy posiadają też tak zwany program panika, który w razie włamania uruchomi wszystkie światła w domu i włączy alarm dzięki czemu być może niepożądana osoba ucieknie. Z komputera będziemy mogli zarządzać między innymi centralnym ogrzewaniem (w tym – nowoczesną, energooszczędną i inteligentną podłogówką z możliwością ustawienia osobnej temperatury w każdym pomieszczeniu) i wybierać w różnych różne tryby ogrzewania, które będą dostosowały temperaturę w zależności od tego czy będziemy w domu czy nie itp.

Po za wygodą i bezpieczeństwem w inteligentny dom pomoże informować domowników o różnych parametrach na zewnątrz jak i wewnątrz jak np. stacja pogoda, która poinformuje o pogodzie, temperaturze obecnej jak i na kolejne dni.

Są to tylko przykłady jakie urządzenia możemy zautomatyzować w inteligentnym domu. Na sam koniec warto jednak wspomnieć, że koszty stworzenia inteligentnego domu to koszt sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli jednak wybierzemy tylko jedną z instalacji, jak na przykład ekonomiczne ogrzewanie podłogowe sterowane zdalnie, to będziemy mogli ograniczyć koszty zużywania czynnika grzewczego, a tym samym – zaoszczędzi w dalszej perspektywie.


Zgłoś się do nas po automatykę sterującą ogrzewaniem w domu na odległość, a także inne akcesoria z kompleksowego systemu instalacyjnego podłogówki czy też tradycyjnych grzejników. Sprawdź koniecznie: wylewka anhydrytowa, projekt domu bez kotłowni.