Wady ogrzewania podłogowego

Jednym z częściej wykorzystywanych obecnie systemów grzewczych, jest bardzo ekonomiczne ogrzewanie podłogowe. Jego wszechstronne zalety sprawiają, iż duża cześć inwestorów instaluje u siebie ten typ ogrzewania lub przynajmniej rozważa jego założenie. Niestety, jak niemal wszystko na świecie, także ten typ ogrzewania ma swoje wady, które czynią go nieatrakcyjnym dla pewnej grupy potencjalnych inwestorów.

Rodzaje podłogówki

Wady ogrzewania podłogowego w dużej mierze wiążą się z różnymi jego typami. Przykładowo ogrzewanie podłogowe wodne będzie miało zalety, które nie występują w ogrzewaniu podłogowym elektryczny, a wręcz stanowią jego najważniejszą wadę. Mowa tu o kosztach eksploatacji, które w przypadku ogrzewania wodnego stanowią jego zaletę gdyż są niskie, a w przypadku ogrzewania elektrycznego są istotną wadą podłogówki.

wady ogrzewania podłogowego radom
wady ogrzewania podłogowego radom

Wady ogrzewania podłogowego

Przy omawianiu każdej wady ogrzewania podłogowego warto jest zwrócić uwagę na to jakiego typu ogrzewania podłogowego będzie ona dotyczyła. Dla ogrzewania podłogowego wada będzie koszt instalacji podłogówki, a także wymogi, jakie musi spełnić budynek. Aby położyć rury grzewcze potrzebna jest duża wytrzymałość stropów, a wylewka pod ogrzewania podłogowe tylko wzmacnia te potrzeby. Rozwiązaniem może być tutaj ogrzewane elektryczne, w którym montuje się cienkie i lekkie maty grzewcze. Umożliwiają one położenie podłogówki na stropach o małej nośności i, co za tym idzie, w starym budownictwie. Jednoczenie i tu występują wady ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie elektryczne jest horrendalnie drogie, a ogrzewanie całego budynku mieszkalnego tylko w oparciu o podłogówkę elektryczną może być rujnujące dla przeciętnego budżetu domowego. Także koszt instalacji podłogówki elektrycznej nie jest mały. To po ilu latach zwróci się podłogówka, przy współczesnych realiach wzrostów cen energii elektrycznej staje się powoli pojęciem abstrakcyjnym.

Jednocześnie każdy rodzaj ogrzewania podłogowego ma swoje zalety. Bilans zysków i strat to podstawowe działanie jakie powinien przeprowadzić inwestor rozważający wprowadzenie w swoim budynku ogrzewania podłogowego. Umożliwia to racjonalne zastanowienie się nad własnymi możliwościami i tym, na czym nam najbardziej zależy i co chcemy naprawdę uzyskać od instalacji grzewczej. Jeśli planujesz montaż ogrzewania podłogowego to skontaktuj się z nami! Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę i doradzimy, który system wybrać!