Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety podłogówki
Zalety podłogówki

Wiele osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w swoim mieszkaniu czy też w niektórych pomieszczeniach. Warto więc poznać wcześniej jego zalety za nim podejmiemy decyzję o przyszłości naszego domu. System ogrzewania podłogowego, który składa się z rurek bądź maty grzewczej, które odpowiadają za ogrzewanie naszych pomieszczeń działa w dwójnasób: większą część energii oddaje przez promieniowanie, a mniejszą przez konwekcję (unoszenie) ciepła.

Zalety ogrzewania podłogowego
Zalety ogrzewania podłogowego

Łatwo więc domyślić się, że podłogówka ogrzewa całość naszego pokoju, salonu lub łazienki zapewniając komfort cieplny. Wiadomo nie od dziś, że ciepło zapewnione stopom powoduje, że cały organizm czuje się świetnie. Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jedną zaletę wpływającą szczególnie na osoby uczulone na kurz – przy podłogówce dużo mniej pyłków unosi się w powietrzu. Dodatkowo nie występują w pomieszczeniach zjawiska przegrzania części pomieszczenia czy też wysuszania powietrza. Ponadto przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego możemy zaoszczędzić – wynika to z niższej temperatury czynnika grzejnego i optymalnym ulokowaniu źródła ciepła. W wyniku tego naszym kaloryferem staje się cała podłoga, a my zyskujemy więcej możliwości aranżacji naszych pomieszczeń bez widocznych tradycyjnych elementów grzewczych. Jeśli zdecydujemy się na system ogrzewania podłogowego możemy też połączyć go z centralnym ogrzewaniem oraz z kolektorem słonecznym lub kotłem kondensacyjnym.

Kolejnym plusem jest zdolność do samoregulacji podłogówki, czyli im mniejsza równica temperatur pomiędzy podłogą, a temperaturą pomieszczenia tym mniej energii zostanie przekazane do elementów grzewczych. Warto pamiętać, że w porównaniu do grzejników które po wyłączeniu grzania dość szybko stygną, systemy ogrzewania podłogowego zapewniają odpowiednią temperaturę przez długi czas po wyłączeniu się ogrzewania.

Oczywiście to nie wszystkie zalety ogrzewania podłogowego. Tak naprawdę, korzyści wynikające z posiadania podłogówki widać kiedy już ją mamy zamontowaną. warto więc zasięgnąć opinii u znajomych, którzy już zdecydowali się na ogrzewanie podłogowe w domu.