Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne, możemy je zauważyć na dachach prywatnych domów, firm, czy nawet duża ilość na polu. Dają one duże korzyści, pozwalając w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd, a także stanowią dobrą inwestycję dla środowiska.
Dofinansowanie na fotowoltaikę
Osoby, które posiadają panele fotowoltaiczne, mogą się starać o przeróżne dofinasowania, płynące z różnych źródeł. Możemy się starać o takie dofinansowanie nie tylko ogólnokrajowe, finansowane przez programy rządowe, ale również skorzystać z dofinansowań na poziomie lokalnym. Osoby, które zainstalują fotowoltaikę, mogą również ubiegać się o pożyczki, a także liczyć na ulgę podatkową.
Programem na poziomie ogólnokrajowym jest program „Mój Prąd”. Wsparcie jest przeznaczone dla osób fizycznych, a wnioskodawcy mogą liczyć na bezzwrotną pomoc w kwocie do 3000zł, która pozwoli obniżyć koszty instalacji o połowę. Program ten jest współfinansowany z środków unijnych, a każda osoba, która sfinansuje zakup paneli właśnie w taki sposób, musi w okresie 2 miesięcy od dnia uzyskania decyzji umieścić odpowiednią tabliczkę, która będzie informacją, że skorzystał z tego programu.
Kolejnym rządowym programem jest „Czyste Powietrze”. Również ma formę finansowania bezzwrotnego, dzięki któremu możemy wymienić piec na nowy, a także zainstalować fotowoltaikę. Wnioskodawcy mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 37 tys. zł, w zależności od przedsięwzięcia.
Ulga termomodernizacyjna
Zakup i montaż fotowoltaiki możemy również odliczyć od dochodu. Pozwala na to wprowadzona w 2019 roku ulga termomodernizacyjna. Poniesione przez nas koszty możemy odliczać przez 6 lat, nie mogą one przekraczać 53tys zł.
Warto również przyjrzeć się lokalnym dofinansowaniom, które funkcjonują w wielu polskich miastach, np. w Warszawie. Starając się o dofinansowanie porównajmy wszystkie opcje, zarówno te rządowe, jak i np. wojewódzkie i wybierzmy tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.
Darmowa wycena systemu fotowoltaicznego – napisz do nas!