Jak działa rekuperator

Rekuperator to jeden z istotniejszych obecnie systemów współpracujących z domami pasywnymi i nowoczesnymi technologiami wentylacyjnymi oraz grzewczymi. Czym jednak jest rekuperator? Stanowi on serce systemu wentylacji połączonego z odzyskiem ciepła. Dzięki zasilaniu energią elektryczną, rekuperator może nawiewać świeże powietrze do wnętrza pomieszczeń, jednocześnie wywiewając powietrze zużyte lecz ciepłe. Odpowiedni zamontowany rekuperator pozwala na odzysk ciepłego powietrza, co zasadniczo przekłada się w dalszych konsekwencjach na obniżenie rachunków ponoszonych na ogrzewanie domu.

jak działa rekuperator
jak działa rekuperator

Jak działa rekuperator?

Zasada działania rekuperatora jest stosunkowo prosta. Jego centralną częścią jest wymiennik ciepła, uzależniający późniejsze parametry odzysku ciepła. Najwydajniejszym wymiennikiem jest wymiennik przeciwprądowy, ale wśród dostępnych na rynku można znaleźć kilka innych rodzajów, np. wymienniki krzyżowe czy obrotowe.

Niezależnie od rodzaju wybranego wymiennika dochodzi w nim do wpompowania powietrza zużytego, napływającego z wnętrza domu i mijania się go z powietrzem świeżym, pochodzącym z zewnątrz. Oba strumienie mijają się, ale nie dochodzi do ich mieszania, a więc możliwe jest skorzystanie z ciepła powietrza zużytego do ogrzewania czystego powietrza nawiewanego. Jednocześnie powietrze pochodzące z wnętrza domu, po oddaniu swojego ciepła zostaje wydalone na zewnątrz budynku, a powietrze napływowe, po ogrzaniu zostaje przepompowane do środka pomieszczeń domowych.

Zalety rekuperatora

Odzyskiwanie ciepła z powietrza zużytego nie jest jednak jedyną zaletą działania rekuperatora. Wentylacja mechaniczna pozwala również na odsiewanie kurzu, owadów i wszelkich potencjalnych zanieczyszczeń mogących znaleźć się w powietrzu wwiewanym do domu. Dzięki filtrom umieszczonym w rekuperatorze, stanowiącym ochronę kanałów i wymiennika ciepła, można sukcesywnie odsiewać niepożądane elementy z powietrza napływającego z zewnątrz. Niestety w okresach jesienno-zimowych i coraz częstszego przekraczania norm zanieczyszczeń powietrza, takie rozwiązania stają się wręcz niezbędne.

Warto jednak pamiętać, że to jak działa rekuperator jest w dużym stopniu uzależnione od jego poprawnego montażu i doboru odpowiedniego modelu. Rekuperacja to system, który doskonale sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowanie tych dwóch rozwiązań pozwala zmaksymalizować korzyści i daje znaczne oszczędności. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją podłogówki w swoim domu czy mieszkaniu, to skontaktuj się z nami! Nasi eksperci wykonają dla Ciebie darmową, niezobowiązującą wycenę!