Ogrzewanie budynków starego budownictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii bywa w większości przypadków zasadne, jednak w dużej ilości przypadków konieczne jest dostosowanie do współczesnych standardów przynajmniej izolacji termicznej. Problematyczną kwestią jest wykorzystanie pompy ciepła w starym budynku. Wprawdzie sama możliwość wykorzystania istnieje, jednak efektywność i sens takiej inwestycji stoi w pewnej ilości przypadków pod dużym znakiem zapytania.
Co warto wziąć pod uwagę przed decyzją o instalacji pompy ciepła w starym domu
Wykorzystanie pompy ciepła w starym domu o złej lub niepełnej termoizolacji będzie przede wszystkim niezwykle kosztowne, jednak sytuacja taka niczym nie różni się i przy innych źródłach ciepła. Przy pompie ciepła zamontowanej do starego domu i pracującej w niekorzystnych warunkach termicznych dochodzi jednak jeszcze zaniżenie współczynnika COP. Co więcej przypadku pompy ciepła w starym domu mamy również dużo wyższe koszty samej inwestycji, gdyż wykorzystywane urządzenie będzie musiało dysponować zdecydowanie wyższą mocą niż, takie, które wykorzystalibyśmy w nowoczesnym budownictwie.
Zalety pompy ciepła
Ogrzewanie większego, ale lepiej izolowanego budynku jest znacznie mniej kosztowne, niż mniejszego, ale o słabej termoizolacji. W celu doprowadzenie do odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach o dużych stratach cieplnych konieczne jest zwiększenie powierzchni lub temperatury grzejników. Z kolei, pompa ciepła, znacznie lepiej niż w starej instalacji grzejników konwencjonalnych, odnajduje się w nowoczesnych instalacjach płaszczyznowych, które operują na dużo mniejszych temperaturach i jednocześnie mają zdecydowanie większą powierzchnię grzewczą.
Podstawą możliwości zamontowania pompy ciepła w domu jednorodzinnym jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła. Jest to swoisty fundament, bez którego inwestor nie powinien nawet myśleć o wymianie kotła na pompę cieplną.
Zobacz również: termostat dobowy, pompy ciepła bez zasobnika.