Tanie ogrzewanie domu

Jednym z najważniejszych pytań współczesnego właściciela nieruchomości jest to, jak tanio ogrzać dom? Pytanie jest szczególnie istotne przy obecnych, wzrastających cenach surowców, zwłaszcza zaś prądu i gazu. I w perspektywie dalekosiężnej nie widać możliwości odwrócenia tego trendu podwyżek. Co więc można w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście wybrać najtańszy system ogrzewania, który nie tylko nie zrujnuje naszych portfeli, ale także pozwoli cieszyć się pełnym komfortem cieplnym.

Tanie ogrzewanie domu gwarantuje albo wykorzystanie tanich surowców, co obecnie nie jest metodą zbyt pewną, gdyż zarówno ceny prądu jak i gazu uzależnione są w dużym stopniu od wahań politycznych, albo skorzystanie z instalacji oferujących znaczne oszczędności w wykorzystaniu surowców.

tanie ogrzewanie domu radom
tanie ogrzewanie domu radom

Tanie ogrzewanie domu – ogrzewanie płaszczyznowe

Obecnie jednym z najtańszych sposobów na ogrzanie budynków jest ogrzewanie płaszczyznowe. Zarówno ogrzewanie podłogowe jak i ogrzewanie ścienne gwarantuje wykorzystanie zjawiska bezwładności cieplnej. Nagrzane powierzchnie, w których zatopione są przewody grzejne pozwalają na długotrwałe oddawanie ciepła do pomieszczeń, nawet długo po zakończeniu grzania.

Tanie ogrzewanie domu instalacjami płaszczyznowymi pozwala również praca tego typu instalacji w dużo niższych, od tradycyjnych temperaturach. Woda krążąca w np. wodnej instalacji podłogowej jest ma znacznie niższą temperaturę niż woda, która krążyłaby w instalacji tradycyjnej, opartej o system grzejników ściennych.

Ogrzewanie podłogowe i ścienne

Wodne ogrzewanie podłogowe czy ścienne, może bez problemu współpracować z kotłami na drewno i węgiel, co jest gwarancja najniższych z możliwych osiągnięć cenowych, w kwestii ogrzewania. Jednakże także połączenie podłogówki wodnej z kotłem gazowym pozwoli na spore oszczędności, które jednak ograniczane są, wspomnianymi już wyżej wahaniami, odgórnie narzucanych cen tego surowca.

Płaszczyznowe systemy grzewcze mają także inne, bardzo istotne dla niektórych zalety. Komfort cieplny uzyskiwany dzięki tym instalacjom jest oparty o niższą temperaturę niż w tradycyjnych systemach grzewczych i sprowadza się do ogrzewania dolnych partii ciała, górne zaś pozostawia odrobinę zimniejsze, co jest zdecydowanie zdrowsze dla całego organizmu.

Zobacz również: pompy ciepła bez zasobnika, pompy ciepła w starym domu.